Jaki żwirek wybrać, by zadbać o prawidłową mikroflorę Twojego kociaka?

Koty mieszkające w domu, ale często również te wychodzące na zewnątrz muszą mieć do dyspozycji kuwetę. Na pozór jest to sprawa banalna – nie ma nic prostszego niż udostępnienie kotu pojemnika wypełnionego żwirkiem. Właściciele czworonogów jednak doskonale zdają sobie sprawę, że zwierzęta bywają bardzo wybredne w tej kwestii. Warto więc zadbać nie tylko o właściwe miejsce ustawienia kuwety, ale również o wysoką jakość oraz odpowiednio dobrany rodzaj żwirku.

Dobry żwirek – czyli jaki?

Wśród właścicieli kotów zdania na temat najlepszego rodzaju żwirku są podzielone. U niektórych doskonale sprawdza się materiał bentonitowy, inni wybierają silikat lub tworzywa naturalne, takie jak granulat drewniany. Każdy z typów ma swoje zalety i mankamenty. Ponadto często wybór żwirku nie jest uzależniony wyłącznie od kwestii praktycznych, ale od preferencji zwierzęciaMoże się zdarzyć, że mimo najlepszych chęci opiekuna kot będzie unikał korzystania z kuwety wypełnionej żwirkiem, którego zwierzę nie akceptuje – wyjaśnia pracownik sklepu Aquafor. Jak widać, ostateczna decyzja i tak należy do czworonoga.

Rodzaje żwirków dla kotów

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem żwirku, który jest używany już od lat 40. XX wieku, jest wariant niezbrylający. Z łatwością pochłania wilgoć, jednak jego wadą może być rozprzestrzenianie się nieprzyjemnego zapachu, które zmusza do częstego opróżniania kuwety. Taki żwirek ma także tendencję do pylenia, co może podrażniać drogi oddechowe zwierzęcia. Ulepszoną wersją są produkty bentonitowe, które po kontakcie z wilgocią zbrylają się. Dzięki temu, zanieczyszczenia można w łatwy sposób usunąć łopatką, bez konieczności czyszczenia całego pojemnika.

Nowatorskim produktem są żwirki silikatowe, wyprodukowane na bazie silikażelu. Jest to materiał, który bardzo dobrze wiąże wilgoć, dzięki czemu kuweta pozostaje sucha, a nieprzyjemne zapachy są ograniczone do minimum. Takie produkty są bardzo wydajne, bywają jednak nieakceptowane przez koty, ponieważ przy dotykaniu łapami wydają szeleszczący odgłos.

Żwirki ekologiczne

Kolejnym rodzajem żwirków dla kotów są produkty ekologiczne. Przeważnie występują w formie granulatu wytworzonego z trocin drewnianych lub roślinnych, np. z ziaren kukurydzy lub włókien roślinnych. W roli podściółki do kuwety sprawdzi się także pellet drzewny, taki sam jak ten używany jako paliwo do kotłów grzewczych. Zaletą ekologicznych żwirków dla kotów jest ich pełna biodegradowalność. Po zużyciu mogą być kompostowane lub wyrzucane do toalety, ponieważ ulegają rozpadowi. Warto jednak uważać, by nie zatkać odpływu zbyt dużą ilością żwirku.

Produkty ekologiczne firmy AQUAFOR bardzo dobrze wiążą wilgoć i zapachy oraz nie kurzą się, dzięki czemu łatwo można zadbać o porządek wokół kuwety. A co najważniejsze uzyskały POZYTYWNĄ OCENĘ  ZAKŁADU TOKSYKOLOGI NARODOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU HIGIENY. Są również akceptowane przez zwierzęta, a ich cena nie jest wysoka.