You are currently viewing Preparaty do szamba. Jak działają? Po co się je stosuje?

Preparaty do szamba. Jak działają? Po co się je stosuje?

Wiele domów jest wyposażonych we własną oczyszczalnię ścieków. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty związane z ich wywozem przez specjalizujące się w tym firmy. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że konieczne jest stosowanie specjalnych środków do szamba, nazywanych również bakteriami do szamb. Są one dostępne w różnych postaciach — jako tabletki, proszki, a nawet odmierzone i gotowe do użycia saszetki.

Jak działają preparaty do szamba?

Preparaty do szamba bez względu na formę, w jakiej występują, są używane w taki sam sposób. Wrzuca się ich odpowiednią ilość do zasobnika na wodę w WC. Dokładną dawkę określa się na podstawie wielkości osadnika. Następnie, należy odczekać określony przez producenta czas, potrzebny do rozpuszczenia się preparatu. Później wystarczy już tylko spłukać wodę. Należy pamiętać, aby stosować preparaty do szamba regularnie, bo tylko to zapewnia ich skuteczność. Po kilku użyciach rury kanalizacyjne pokryją się bakteriami, zabezpieczającymi przed zbieraniem się osadów. Istnieje także możliwość wprowadzania preparatów bezpośrednio do osadnika, jednak jest to zdecydowanie bardziej pracochłonne.

Po co stosuje się preparaty do szamba?

Preparaty do szamba stosuje się, aby przyspieszyć rozkład zanieczyszczeń i upłynnić osady. Produkty te doskonale radzą sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Zapewniają one drożność kanalizacji oraz zapobiegają powstawaniu kożuchów na powierzchni ścieków. Nie pozwalają one także na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w zbiorniku. Jeśli preparaty zastosuje się w zaniedbanym zbiorniku, należy liczyć się z tym, że przez kilka dni zapach może stać się bardziej nieprzyjemny, jednak później będzie on praktycznie niewyczuwalny.