You are currently viewing Ekologiczne środki czystości, czyli jakie?

Ekologiczne środki czystości, czyli jakie?

Ekologiczne środki czystości są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, agresywnych preparatów do sprzątania. Pozwalają one skutecznie usunąć z domu brud, a przy tym, są delikatniejsze dla skóry i zdecydowanie lepsze dla środowiska. Dziś, gdy tak wiele mówi się o tym, by dbać o środowisko naturalne, na rynku pojawia się coraz więcej środków ekologicznych. Nie wszystkie jednak, pomimo zapewnień producentów, są naprawdę dobre dla natury.

Po czym poznać ekologiczne środki czystości?

Przede wszystkim, decydując się na zakup ekologicznych środków czystości, należy czytać etykiety. To skład jest głównym wyznacznikiem tego, czy dany preparat rzeczywiście można uznać za ekologiczny. Produkty nie powinny zawierać m.in. amoniaku, fosforanów, reaktywnych związków chloru, formaldehydów, laurylosiarczanu sodu czy silnych konserwantów. Choć środki te są dozwolone, mogą wywoływać alergie skórne, infekcje dróg oddechowych czy znacznie obniżać odporność. Dziś dostępne są już produkty, których składy są niemal w 100% naturalne.

Zalety ekologicznych środków czystości

Ekologiczny skład przede wszystkim nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i nie szkodzi planecie. Należy również podkreślić, że skuteczność tych produktów nie jest w żadnym stopniu mniejsza niż skuteczność agresywnych detergentów. Plusem ekologicznych środków czystości jest też to, że ich skład jest najczęściej wegański — nie zawierają one substancji pochodzenia zwierzęcego. Zazwyczaj pakuje się je w opakowania, które łatwo się rozkładają, co pozwala na ograniczenie ilości produkowanych śmieci. Jedną z najważniejszych zalet ekologicznych środków czystości jest też to, że są one bezpieczne również dla alergików i nie powodują nieprzyjemnych reakcji skórnych.