You are currently viewing Jakie zanieczyszczenia gromadzą się na ekranach dotykowych?

Jakie zanieczyszczenia gromadzą się na ekranach dotykowych?

Ekrany dotykowe to obecnie standard, zwłaszcza w przypadku smartfonów. Niestety są one bardzo podatne na zanieczyszczenia i wymagają częstej pielęgnacji. Jakie zabrudzenia pojawiają się na nich najczęściej i jak skutecznie je usuwać?

Uciążliwe linie papilarne

Większość ekranów dotykowych niestety eksponuje odciski palców, przez co urządzenia właściwie nieustannie wyglądają na brudne. Problem często potęgują również różnego rodzaju kosmetyki nakładane na dłonie, zwłaszcza te o tłustej formule. Wówczas ekran dotykowy staje się niemalże doskonałą bazą do odczytywania linii papilarnych.

Ach ten kurz!

Kolejnym zanieczyszczeniem, które doskwiera właścicielom ekranów dotykowych (i nie tylko dotykowych) jest oczywiście kurz. Najbardziej eksponują go czarne powierzchnie, w przypadku których usunięcie drobin bywa naprawdę trudne. Na szczęście na rynku dostępne są skuteczne spraye do czyszczenia elektroniki, które nie tylko usuwają kurz i inne zabrudzenia, ale też tworzą powłokę zabezpieczającą przed ich ponownym osadzaniem. Dzięki temu ekrany dotykowe dłużej są czyste i wymagają zdecydowanie mniej pielęgnacji.

I jeszcze te drobnoustroje!

Ciągłe dotykanie dłońmi (niestety nie zawsze czystymi) i kładzenie urządzeń na brudnych powierzchniach to czynniki sprawiające, że na elektronice oraz jej ekranach gromadzą się również drobnoustroje chorobotwórcze. Są to różnego rodzaju bakterie, wirusy i grzyby, w tym zwłaszcza paciorkowce, gronkowce i maczugowce.

Mogą one powodować choroby, zwłaszcza u osób z osłabionymi układami odpornościowymi. Problem ten dostrzegli już naukowcy, którzy badali patogeny przenoszone przez smartfony i jak okazało się, mogą one należeć do najgroźniejszych bakterii wieloopornych. Nie ulega więc wątpliwości, że należy bardzo dokładnie czyścić ekrany dotykowe i urządzenia elektroniczne, oczywiście przy użyciu bezpiecznych środków.

Ekrany dotykowe to nie tylko rezerwuary bakterii, ale również siedliska kurzu oraz odcisków palców. Można jednak skutecznie sobie z nimi radzić dzięki środkom do czyszczenia tego typu powierzchni. Oczywiście warto zwrócić uwagę na ich skład tak, by nie rysowały powierzchni i były łagodne dla skóry. Takie preparaty mamy również w naszej ofercie.