You are currently viewing Sposoby higienizacji piaskownic i placów zabaw

Sposoby higienizacji piaskownic i placów zabaw

Piaskownica to miejsce, w którym dzieci lubią spędzać czas.  Zabawy w piasku rozwijają kreatywność, wyobraźnię oraz doskonale wpływają na zdolności manualne.

Nadzór nad placem zabaw

Plac zabaw jest miejscem zabaw dla dzieci i posiada co najmniej jeden sprzęt rekreacyjno-sportowy. Mogą to być zjeżdżalnie, huśtawki, drabinki czy piaskownice. Nadzór nad placem zabaw należy do właściciela lub zarządcy budynku. Zobowiązani są do utrzymywania go w należytym stanie technicznym i estetycznym, wykonywania prac remontowych oraz sprawdzania bezpieczeństwa uczestników. Nieprzestrzeganie przepisów Prawa Budowlanego będzie skutkować grzywną lub ograniczeniem wolności. Jeżeli na placu zabaw znajduje się piaskownica, zarządca lub właściciel obiektu jest zobowiązany do utrzymania jej zgodnie z wymogami sanitarnymi. Obiekty powinny być ogrodzone, a piaskownice zakryte, gdy nie są używane. Zaleca się również wymianę piasku raz w roku.

Sposoby higienizacji piaskownic i placów zabaw

Dzieci w piaskownicy nawiązują nowe znajomości i rozwijają swoją kreatywność. Jednak takie miejsca mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia ze względu na różne zanieczyszczenia. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na to, czy plac zabaw jest ogrodzony i uniemożliwia wejście zwierząt. Niestety psia kupa, zwłaszcza kocia, może być bardzo niebezpieczna dla dzieci. W tym celu zarządcy placów zabaw powinni zdezynfekować piasek w piaskownicy. Zobowiązani są do tego nie tylko właściciel prywatnych posesji, ale w szczególności przedszkola, spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast. Aquafor zaleca dezynfekcję piasku, która zmniejsza obecność bakterii i mikroorganizmów. Powinien być stosowany co 2 lub 3 tygodnie i jest bezpieczny dla dzieci i środowiska. Zanieczyszczone piaskownice narażają dzieci na różne infekcje, takie jak biegunka, zaparcia, a nawet poważniejsze choroby okrężnicy. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie piaskownicy w czystości, zmiana piasku i dezynfekcja.