You are currently viewing Jak pielęgnować oczko wodne w ogrodzie?

Jak pielęgnować oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne potrafi być prawdziwą ozdobą ogrodu. Pozytywnie wyróżnia się na tle innych obiektów i zapewnia przyjemną obecność wody. Żeby dobrze się prezentowało, musi ono jednak być utrzymywane w odpowiednim stanie. W celu jego pielęgnacji należy wykonywać określone czynności, który zapewniają dobry stan obiektu.

Sednem pielęgnacji oczka wodnego w ogrodzie jest regularne usuwanie składników odżywczych. Elementy te mają bowiem do siebie to, że sprzyjają rozwijaniu się organizmów, które prowadzą do zanieczyszczania oczka wodnego. Namnażanie się glonów powoduje nie tylko psucie się efektu wizualnego, lecz także prowadzi do powstawania wody, która jest gorszej jakości.

Lokalizacja zbiornika

Zabiegi pielęgnacyjne będzie niewątpliwie łatwiej wykonywać, jeżeli już od samego początku zadba się o jak najlepsze usytuowanie oczka. Czynnikiem, który niewątpliwie dobrze wpłynie na stan zbiornika, będzie optymalne zacienienie. Nie dopuści ono bowiem do nadmiernego poziomu nasłonecznienia i w konsekwencji nie doprowadzi do zbyt wybujałego rozwoju różnych form życia.

Nie chodzi jednak o to, żeby roślin w oczku wodnym nie było w ogóle. Elementy te jak najbardziej mogą się znajdować w zbiorniku, ale muszą być odpowiednio porządkowane. Podstawowym zabiegiem, który prowadzi do tego, aby oczko wodne było utrzymywane w należytym porządku, jest przycinanie roślin. I to nie okazjonalne, a regularne.

Innym niewątpliwie korzystnym zabiegiem związanym z lokalizacją oczka wodnego jest to, aby umieszczać ten zbiornik w miejscu dogodnym pod względem spływania deszczówki. Konkretnie rzecz ujmując, chodzi o to, żeby woda biorąca się z chmur nie dostawała się do oczka. Zbiornik ten powinien być zatem położony raczej wyżej niż niżej niż reszta terenu. Pozwala to uniknąć gromadzenia się w oczku niepotrzebnych ilości wody. Zamiast tego może zostać utrzymany optymalny poziom.

Podsumowując, działań, które można podjąć w celu pielęgnacji oczka wodnego w ogrodzie, jest naprawdę sporo.