Zadbaj o mikroflorę swojego kota!

 

U kotów jak i u ludzi odporność zaczyna się w jelitach, a żeby te funkcjonowały dobrze trzeba zadbać o utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej, która pomaga w zapobieganiu oraz leczeniu chorób.

Pomocne są w tym probiotyki. Szczepy bakterii które bytują w jelicie cienkim oraz grubym. Szczep Bifidobacterium jest bardziej związany z trawieniem, a Enterococcus pomaga w tworzeniu normalnych odchodów i pomaga w utrzymaniu zdrowia okrężnicy. Jak widać każdy ma swoje zadanie.

Dlatego też tak ważne jest by dostarczać probiotyki obu tych grup. Najmniej inwazyjną drogą podania są preparaty zawierające probiotyki czy żwirki z zawartością probiotyków.

Probiotyki zalecane są nie tylko podczas np. wymiotów, biegunki czy innych dolegliwości, powinno się je uzupełniać na bieżąco. Na rynku możemy zaleźć wiele różnych suplementów w różnych formach. Probiotyk jako składnik żwirku wspomoże w szczególności mikroflorę jelita grubego, jeśli jednak nasz kot korzysta z innego rodzaju podłoża możemy stosować preparat probiotyczny np. SEPTIVIT

Antybiotyki są znane z niszczenia zdrowej flory jelitowej. Aby temu zaradzić, zaleca się podawanie kotom dziennej dawki probiotyków, gdy kot stosuje antybiotyki, aby pomóc w odnowie układu trawiennego.

Przy antybiotykoterapii trzeba pomóc w odtworzeniu się mikroflory jelitowej.

Pamiętajmy jednak, że optymalne zdrowie kota zaczyna się od prawidłowego odżywiania.